Základní info k chovu

Základní info k chovu afrických šneků ... 

Není to nic složitého a většinu druhů zvládne v pohodě i nováček. 

- ubikace: ze začátku pro miminka stačí nějaká plastová piksla (box) zhruba 5 - 10 litrů s několika provrtanými dírkami na stěnách kousek pod víkem, později se prostor (plastový box či skleněné terárium) odvíjí od velikosti a počtu šneků. Obecně platí, že co 1 cm velikosti ulity to 1 litr prostoru, tzn. např. 3 šneci po 10ti cm potřebují min. 30 litrů prostoru (většina druhů raději na šířku než výšku). Skleněné terárium je estetičtější, plastový box lépe drží teplo a vlhko.

- podestýlka: lignocel (kokosové vlákno) koupené ve zverimexu, nebo čistá bílá rašelina... Koupená kostka lignocelu se zalije zhruba 3,0 - 3,5 litry vlažné vody, nechá se asi půl hodiny nabobtnat, poté promíchat a podestýlka je hotová... Dávat vrstvu zhruba do výšky šneků, aby se mohli zahrabat... Je možné promíchat i se sušenými dubovými či bukovými listy, dát mech atd. Já si mech nasbírám v létě, usuším na parném slunci a skladuji v bednách/krabicích např. v garáži, dle potřeby poté kus proleji vlažnou vodou, vyždímám a je připraven k použití, má obrovské regenerační schopnosti. Někdo místo toho dává mech do mrazáku (dle mého názoru zbytečné).

- nedávat nic tvrdého, žádné kameny, keramika atd. Mohli by na to spadnout a poničit si ulitu... Pokud mističky, úkryty apod., tak buď přírodní nebo plastové... (skořápky od kokosu, korková kůra, větve ovocných stromů, plastové květináče...)

- teplota u většiny Archachatin a Lissachatin stačí pokojová (den 22-23, noc kolem 20 stupňů), Achatinám, importům a některým náročnějším druhům je dobré přitápět např. tepelnou podložkou na 25 stupňů.

- vlhkost: všem druhům občas rozprašovačem rosit stěny ubikací, Archachatiny a Achatiny potřebují vyšší vlhkost vzduchu (ideálně 80-90%), Lissachatinám stačí méně (kolem 70%). Podestýlka by měla být vlhká zhruba tak, že když silou zmáčknete lignocel v ruce, tak vyteče pár kapek, nikoliv aby z toho tekl proud a bylo to "bahno"... 

- potrava: různé druhy zeleniny, ovoce, listů, bylinek: např. cuketa, batáty, dýně, lilek, žampiony, mrkev, různé saláty (kromě ledového, ten stejně jako okurku kvůli absenci živin jen občas, resp. mláďatům vůbec a až se naučí pestrou stravu, tak jednou za čas klidně), jablka, listy pampelišky, listy kedlubny či ředkviček, kopřivy, kontryhel, jitrocel, rajčata (bez semínek)... Pro přilepšení můžete 1-2x měsíčně přidat sušené gammarusy, dafnie nebo rozmačkanou snůšku čerstvých šnečích vajíček.. Starou potravu spolu s hovínky vyhazovat a dát novou zhruba každý druhý/třetí den. Když máte otevřené boxy, tak můžete zároveň i narosit stěny. Je zbytečné rosit a čistit každý den, raději dopřejte šnekům trochu klidu.

- zdroj vápníku: nepřetržitě mít v boxu sépiovou kost a občas dle možností můžete přidat např. mleté vaječné skořápky, mletý krmný vápenec atd. Je možné tím posypat potravu, ale také ligno, neboť dokáží vápník vstřebávat i nohou. 

- vodu nedávám, bohatě jim stačí ta z ovoce, zeleniny a rosení boxů... Ale je to na vás... Koupat/oplachovat šneky nedoporučuji, myji je pouze na focení např. 1x měsíčně. Mýty o tom, jak to mají rádi, jsou smyšlené, pod proudem vody instinktivně vystrčí hlavičku, ale rozhodně né proto, že by se jim to líbilo, navíc jim vodní kámen ničí ulity.

- ideální je chovat každý druh zvlášť, pokud však trváte na míchání více druhů, tak je dobré se předtím poradit, které druhy mají stejné životní podmínky,  nekříží se apod. V případě, že dáte k sobě druhy, které sice mají stejné životní podmínky, ale mohou se navzájem křížit (např. některé archachatiny nebo reticulata s fulicou apod.), tak je v žádném případě nemnožte, ale veškerá vajíčka vždy likvidujte (zmrazte a poté vyhoďte, nebo čerstvé namačkejte a podejte šnekům zpět jako výtečný zdroj vápníku).

- já osobně doporučuji mít u sebe vždy pouze 1 stejný druh nebo rozhodně takové, které se nemohou křížit a mají stejné životní podmínky. Pokud byste u sebe měli víc druhů, které se mohou křížit, tak i po případném oddělení můžou ještě minimálně další rok (někdy i dva) plodit křížence, protože si dokáží v sobě dlouhou dobu udržet sperma ... klidně se na konkrétní druhy ptejte ... 

- v případě množení lissachatin, achatin a limicolarií jsou nutné řádné selekce. Správná selekce se provádí tak, že necháte vylíhnout VŠECHNY šnečky, tzn. i několik set apod., teprve po vylíhnutí vždy třeba po týdnu vybíráte ty menší nebo s nějakými vadami a to postupně až do dosažení 3 cm v ulitě (u limicolarií méně, ale několik selekcí rozhodně udělat). Správným tříděním by vám po selekcích měl zbýt jen počet, který zvládnete udat, nebo si ponechat, tzn. např. 5-7 dokonalých šnečků stejné velikosti. Vyřazené šnečky dáte do sáčku a do mrazáku a za zhruba dva dny vyhodíte, je to nejšetrnější způsob, šnečci hybernují, usnou a nevědí o tom ... no a nebo někomu na zkrm ... Selekce se neprovádí u Archachatin, které mají jen několik (zhruba 5-15 vajíček) a ty bývají z 99% v TOP stavu, v tomto případě můžete nechat všechny. Samozřejmě, pokud se výjimečně nějaký jedinec odchyluje, tak ho vyřadíte. 

- Nedoporučuji nechávat líhnout šneky druhu Lissachatina Immaculata, je to extrémně rozšířený druh, v podstatě takový "plevel" mezi šneky. Tzn. tento druh líhnout jen v případě, že máte minimálně dva krásné dospěláky, immka je schopná samooplození a z takových snůšek se líhnout nenechává, jedinci mají často genetické vady, špatně rostou, umírají, tzn. od jednoho šneka se vajíčka VŽDY likvidují. Pokud jsou od dvou šneků, tzn. po páření, tak můžete, ale selekce provádějte mnohem přísnější, než u jiných druhů, protože bývá těžké tyto šneky udat.

- Nechce se vám provádět selekce? Chovejte Archachatiny ... Tito nádherní šneci mají robustnější hezčí ulity, vždy pouze několik velkých vajíček a téměř vždy stejná krásná mláďata, u kterých se selekce nedělají :-) 

Pokud byste se rozhodli pro chov těchto krasavců, tak se samozřejmě můžete s případnými dotazy či poptávkou po mláďatech ozvat... ideálně přes whatsapp, sms nebo email :-)